Jak zacząć się wspinać? – przewodnik dla początkujących.
Poniższy wpis jest częścią cyklu poswięconego podstawowym umiejetnosciom we wspinaczce. Artykuł ten kieruję do wszystkich tych, którzy dopiero poznają wspinanie i chcieliby szybciej poczuć się komfortowo w tej dyscyplinie.
Na samym poczatku wspinaczka może być niezwykle przytłaczająca. Począwszy od obsługi sprzętu zabezpieczającego po sam ruch wspinaczkowy – czekają na ciebie same nowości. Chcę pomóc ci przebrnąć przez pierwszy, najtrudniejszy okres abyś jak najszybciej mógł doświadczyć przyjemności, jaką daje wspinaczka.
Ćwiczenie wspinaczkowych umiejętności jest bardzo wartościowe i szybko silnie wciąga. Podczas wspinania zauważysz, że zapominasz o pozawspinaczkowym świecie i po prostu chłoniesz emocje. Piękno tej aktywności pod kątem ruchu, ale też partnerstwa i wyjątkowych wyzwań, jakie stawia, jest niepodważalne i wielu już zaraziło się wspinaniem na zawsze.
Na pierwszym etapie napotkasz wiele sytuacji, które wydają się być nie do przeskoczenia. Będziesz zadawał sobie cały czas jedno pytanie: jak to jest w ogóle możliwe? Obserwując innych wspinaczy będziesz myślał: też chcę to robić w podobny sposób i czerpać z tego taką samą przyjemność. Poczujesz, że chcesz się w to mocniej zaangażować. Ale jak? Pytanie jest dobre, a odpowiedź na nie nie jest zbyt często udzielana. Początkujący pragnący zgłębiać tajniki wspinaczki, najczęściej sami muszą zdobywać wszelkie informacje, a mnogość tematów może doprowadzić do zniechęcenia.
Gdzie więc zacząć się wspinać?
Najprostszym wyborem na początek będzie sztuczna ścianka wspinaczkowa. W Krakowie jest ich kilka i na każdej z nich zdobędziesz podstawowe umiejętności, których potrzebujesz, by szybko wdrożyć się we wspinaczkowy świat. Jeśli jesteś spoza Krakowa – wyszukaj najbliższą ściankę wspinaczkową w swoim miejscu zamieszkania – w dużych miastach znajdziesz taką z łatwością, ale również mniejsze miejscowości mają często lokalną społeczność wspinaczkową, do której z reguły łatwo dotrzeć.
Jak wybrać centrum wspinaczkowe i czym się kierować?
Wybór swojej ścianki wspinaczkowej nie powinien przysporzyć większych trudności. Choć na początku pewnie zwiedzisz wszystkie okoliczne obiekty, to ostatecznie zostaniesz tam, gdzie masz po prostu najbliżej. Im bardziej zaangażujesz się we wspinanie, tym szybciej zacznie ono zajmować sporą część twojego wolnego czasu. Warto więc unikać długich dojazdów, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na przejście dodatkowej drogi albo nadrobienie zaległości w spotkaniach z przyjaciółmi.
Jak wybrać instruktora?
Rozpoczęcie wspinaczki pod okiem doświadczonego trenera, to najlepszy pomysł. Zanim jednak zdecydujesz się na regularne zajęcia – sprawdź z kim masz do czynienia. Popytaj bardziej doświadczonych kolegów, przyjrzyj się zajęciom, które prowadzi. Dobry instruktor ma doświadczenie wspinaczkowe poparte licznymi przejściami skalnymi, uprawnienia państwowe do prowadzenia treningów wspinaczkowych i cieszy się dobrą opinią w środowisku. To, z kim zaczniesz, będzie miało ogromny wpływ na twój wspinaczkowy rozwój i bezpieczeństwo. W związku z tym nie pozwól przyporządkować się do pierwszej lepszej grupy sekcyjnej – sam zdecyduj, kto będzie twoim instruktorem!
Też chcesz podnosić swoje umiejętności i rozwijać swoją przygodę ze wspinaczką? Trenuj z ekipą Mysticlimb.
Jak zachować się będąc na ścianie po raz pierwszy?
To pytanie z pewnością może spędzać ci sen z powiek przed pierwszą wizytą na ścianie albo pojawić się zaraz po przekroczeniu jej drzwi. To naturalne – wszystko jest tu przecież nieznane, a może nawet odrobinę przerażające. Mimo to wchodź śmiało! Każda ścianka ma obsługę, która oprowadzi cię po obiekcie, nauczy podstaw bezpiecznej asekuracji i da wszelkie wskazówki, których potrzebujesz.
Jaki sprzęt będzie ci potrzebny?
To, co zawsze doradzam początkującym wspinaczom, to by nie spieszyli się z zakupem sprzętu. Zapoznaj się z tą serią i zdobądź doświadczenia, które pomogą ci w wyborze odpowiedniego wyposażenia. Spotykam wielu ludzi, którzy już pierwszego dnia chcą mieć od razu cały potrzebny zestaw. Mimo że zrozumiała, to jednak zła strategia. Sprzęt wspinaczkowy nie należy do najtańszych zakupów, a nawet krótko używany – bardzo trudno później odsprzedać. I dobrze – przecież w wielu wypadkach jest on gwarantem naszego bezpieczeństwa. Zamiast się spieszyć z zakupami – eksploruj. Pytaj swojego instruktora, bardziej doświadczonych kolegów, testuj różne rozwiązania, ale przede wszystkim wspinaj się i nabieraj doświadczenia.
Przez ten czas wszystko czego potrzebujesz wypożyczysz za niewielką cenę na swojej ścianie wspinaczkowej.
Jak oni tam wchodzą?
Kiedy już znajdziesz się w którymś z centrów wspinaczkowych i zdobędziesz przeszkolenie z zasad asekuracji, to zetkniesz się z największym, ale zdecydowanie najmilszym wyzwaniem – wspinaniem. Wreszcie! Już wkrótce doświadczysz fantastycznej przyjemności płynącej z poruszania się w pionie. Jednak im większa ambicja i chęć eksploracji tobą kierują, tym szybciej zetkniesz się z drogami o trudnościach sprawiających wrażenie niemożliwych do pokonania. W wielu wypadkach, to tylko złudzenie, które zniknie wraz z nabraniem odpowiedniej techniki i zdobyciem podstawowych umiejętnosci. Regularna praca z instruktorem zdecydowanie przyspieszy ten proces. Niedługo uwierzysz, że niemożliwe w istocie nie istnieje.
Już wkrótce dowiesz się, jak zadbać o sprzęt wspinaczkowy i czym się kierować przy jego wyborze.
Zachęcam do subskrybowania i dziękuję za przeczytanie. Wspinaj się sprytnie!
Też chcesz podnosić swoje umiejętności i rozwijać swoją przygodę ze wspinaczką? Trenuj z ekipą Mysticlimb.